Wprowadzenie
Współcześnie sięganie po pomoc w zakresie zdrowia psychicznego staje się coraz bardziej naturalne. Ludzie są bardziej świadomi, że podobnie jak z chorobą ciała, tak też z chorobą “duszy” należy udać się do specjalisty. Tylko do kogo należy się udać? Na rynku obecnych jest wiele gabinetów psychologicznych, psychoterapeutycznych czy też psychiatrycznych. Mam nadzieję, że niniejszy tekst rozwieje wątpliwości i pomoże wybrać odpowiedniego specjalistę.
Psycholog
Psycholog to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie z zakresu psychologii. Posiada on odpowiednie kwalifikacje do posługiwania się testami psychologicznymi, wydawania opinii, orzeczeń i zaświadczeń oraz stawiania diagnozy psychologicznej. Może również udzielać pomocy psychologicznej, zajmować się poradnictwem czy doradzać w kwestiach związanych z wychowywaniem dzieci czy pracą. Studenci psychologii mogą wybierać różne specjalności, np. psychologia kliniczna, psychologia sądowa, psychologia pracy, psychologia transportu.
Psycholog nie może wystawiać recept na lekarstwa.
Psycholog może prowadzić psychoterapię w sytuacji, kiedy ma również ukończoną szkołę psychoterapii w jednym z wybranych nurtów.
Psychoterapeuta
Psychoterapeutą może zostać osoba, która zdobyła wyższe wykształcenie, a dodatkowo ukończyła podyplomowe szkolenie w zakresie psychoterapii oraz uzyskała certyfikat psychoterapeuty. Szkoły Psychoterapii trwają zazwyczaj 4 lata – nauka podczas zjazdów, praca własna/własna psychoterapia, staż kliniczny, liczne warsztaty, kursy, konferencje. Psychoterapeutami najczęściej zostają psychologowie, lekarze, pedagodzy, ale także przedstawiciele całkiem innych zawodów. Wszystko zależy od wymagań danej szkoły psychoterapii.
Zadaniem psychoterapeuty jest leczenie zaburzeń związanych ze sferą psychiki i emocji.
Psychoterapia opiera się na dialogu, relacji między terapeutą a pacjentem, a w duży stopniu także na własnej pracy pacjenta pomiędzy spotkaniami z terapeutą.
Istnieje wiele nurtów terapeutycznych korzystających z różnych podejść teoretycznych do problemów psychicznych i różnych technik leczenia. Do głównych zaliczamy: psychoterapię poznawczo – behawioralną, systemową, psychodynamiczną, psychoanalityczną oraz humanistyczno – egzystencjalną. Kiedy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, warto zaopatrzyć się w podstawową wiedzę z tego zakresu i sprawdzić, który sposób rozumienia człowieka i jego problemów w największym stopniu do nas przemawia.
Dodatkowo należy pamiętać, iż w Polsce nie wypracowano do tej pory ustawy o zawodzie psychoterapeuty i praktycznie każdy, kto ma na to ochotę może otworzyć gabinet i prowadzić psychoterapię. Dlatego warto zwracać uwagę do kogo zapisujemy się na konsultację, czy terapeuta ma certyfikat szkoły, z której się wywodzi.
Psychoterapeuta nie może przypisywać lekarstw, ale zdarza się, że prosi pacjenta o konsultację psychiatryczną kiedy uzna, że pomocne w terapii będzie leczenie zintegrowane (farmakologia i psychoterapia).
Psychiatra
Psychiatra to osoba, która ukończyła studia medyczne i specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się on badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Lekarz psychiatrii stawia diagnozę po rozpoznaniu objawów i ma możliwość stosowania środków farmakologicznych. Tylko psychiatra, jako lekarz, posiada uprawnienia do wypisywania recept.
Psychiatra może prowadzić psychoterapię – jeśli tylko ukończył szkolenie z tego zakresu. Łączenie psychoterapii i farmakoterapii w wielu przypadkach daje bardzo dobre rezultaty. Wsparcie farmakologiczne pozwala uporać się z najbardziej dokuczliwymi objawami. Psychoterapeuci i psychiatrzy często współpracują, ponieważ wiele problemów wymaga łączenia psychoterapii z lekami. Poza tym bywa tak, że leki usuwają objawy, ale nie wpływają na przyczyny naszych kłopotów i dlatego dolegliwości po jakimś czasie powracają.