Terapia online – Czy jest skuteczna?

Czy terapia online jest skuteczna?

W obecnych czasach terapia online staje się dobrą alternatywą dla terapii stacjonarnej. Jednakże wiele osób zastanawia się, czy terapia ta jest skuteczna, czy różni się od terapii tradycyjnej w gabinecie oraz czy kontakt internetowy z terapeutą będzie równie satysfakcjonujący co twarzą w twarz. Postaram się odpowiedzieć na te niewiadome w niniejszym tekście.

Skuteczność terapii online

Prowadzenie terapii online praktykuje się już od wielu lat. Dzięki temu dysponujemy wieloma badaniami dotyczącymi jej skuteczności. Badano kilka czynników związanych z procesem terapeutycznym. W jednym z badań sprawdzano, czy podczas korzystania z terapii za pomocą Internetu, można stworzyć satysfakcjonującą oraz wspierającą więź klient-terapeuta. Badania te nie wykazały różnic w satysfakcji pomiędzy grupą psychoterapii online a terapią „twarzą w twarz” [1,2]. W innych badaniach sprawdzano satysfakcję pacjentów z psychoterapii online z terapią offline. Badania wskazały, iż pacjenci odczuwali podobną satysfakcję z terapii online w trakcie i po jej zakończeniu do pacjentów korzystających z terapii stacjonarnej [3]. Metaanaliza 92 badań, dokonana przez zespół Azy Bark’a z Uniwersytetu w Hajfie, w których wzięło udział 9764 pacjentów zróżnicowanych pod kątem wieku, rasy, płci i języka, wykazała że terapia prowadzona przez internet jest równie skuteczna jak sesje terapeutyczne prowadzone stacjonarnie [4]. Jak wskazują badania, poradnictwo online może być tak samo skuteczne jak tradycyjny model terapii. Najważniejsze to wykonać pierwszy krok i spróbować samemu czy taka forma terapii jest dla nas odpowiednia.

Czy terapia online różni się od terapii stacjonarnej?

Psychoterapia online w swoich założeniach niczym nie różni się od terapii stacjonarnej. Jedyna różnica polega na tym, że terapeuta i pacjent rozmawiają ze sobą za pośrednictwem komunikatora np. Skype czy Zoom. Również techniki terapeutyczne zasadniczo niczym się nie różnią w zależności od wybranej formy terapii - stacjonarna czy online. Terapeuta w taki sam sposób stara się jak najpełniej poznać swojego klienta, zdobyć jego zaufanie, zebrać wywiad o historii życia i problemów pacjenta, a w oparciu o to formułować jak najtrafniejsze interwencje terapeutyczne. Terapia online niesie ze sobą wiele korzyści jak na przykład:

  • pozwala na zachowanie ciągłości terapii podczas wyjazdów czy choroby,
  • daje nieograniczony dostęp do pomocy terapeutycznej, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania, a także do wyboru terapeuty nawet z innego państwa,
  • pozwala na oszczędność czasu (czas, który mielibyśmy przeznaczyć na dojazd, możemy wykorzystać na odpoczynek lub wykonanie jakiegoś zadania),
  • wiele osób czuje się bezpieczniej i bardziej komfortowo rozmawiając ze swojego domu.

Oczywiście omawiana forma terapii ma również swoje negatywne strony. Do najczęstszych trudności zaliczany jest brak intymności i strach przed byciem podsłuchiwanym przez bliskich. Pacjenci starają się radzić sobie z tym problemem na różne sposoby. Rodziny wychodzą w czasie spotkania terapeutycznego na spacer/zakupy czy przebywają na innym piętrze domu. Czasami pacjencji rozmawiają z samochodu, piwnicy czy też ze swojego miejsca pracy. Pomocne jest także korzystanie ze słuchawek i mikrofonu. Inną trudnością, która budzi strach, to obawa, że strona techniczna takich spotkań nas przerośnie. W tej sytuacji warto skontaktować się z terapeutą, który na pewno chętnie pomoże lub poprosić o pomoc bliskich.

Bibliografia

  1. J. E. Cook, C. DoylEe, (2002). Working Alliance in Online Therapy as Compared to Face-to-Face Therapy: Preliminary Results, Cyberpsychology & Behavior, 5 (2), s. 95-105.
  2. B. Preschl, A. Maercker,B. Wagner, (2011). The working alliance in a randomized controlled trial comparing online with face-to-face cognitive-behavioral therapy for depression, BMC Psychiatry, 11(1):189.
  3. A.B. Rochlen, J.S. Zack, C. Speyer, (2004). Online Therapy: Review of Relevant Definitions, Debates, and Current Empirical Support, Journal of Clinical Psychology, 60(3), s. 269-83.
  4. A. Barak, B. Klein, J. G. Proudfoot (2009). Defining Internet-Supported Therapeutic Interventions, Annals of Behavioral Medicine, 38(1), s. 4-17.