Psychoterapia Indywidualna

Wstęp

Psychoterapia indywidualna jest jedną z najbardziej intensywnych form oddziaływania poznawczego i emocjonalnego. Psychoterapeuta za pomocą różnych technik pomaga Klientowi wpłynąć na własny sposób myślenia i zachowania, aby nie podtrzymywały one dłużej jego problemu, czy objawów zaburzenia oraz pozwoliły zaangażować się w pełnię życia.

Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna (CBT)

Terapia poznawczo-behawioralna (ang. cognitive – behavioral therapy – CBT) jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych form psychoterapii. Obecnie stosuje się ją na całym świecie jako wyłączną lub dodatkową metodę leczenia różnych zaburzeń m.in. depresji, zaburzeń lękowych, PTSD, OCD czy zaburzeń odżywiania.

Centralnym jej założeniem jest pogląd, że sposób, w jaki spostrzegamy dane zdarzenie lub doświadczenie, silnie wpływa na nasze reakcje zarówno w sferze emocji, jak i zachowania oraz fizjologii. Stosując terapię poznawczo-behawioralną korzystamy z technik mających na celu zmianę poznawczą – zmianę w systemie myśli i przekonań, aby w rezultacie doprowadzić do trwałych zmian w emocjach i zachowaniach.

Terapia jest zorientowane na cel, koncentruje się na problemie oraz jest ograniczona w czasie. Bardzo ważna w procesie terapii jest współpraca i czynny udział Klienta w jej procesie (terapeuta jest specjalistą od funkcjonowania psychiki człowieka, natomiast Klient jest specjalistą od swoich uczuć i myśli – to on posiada tę specjalistyczna wiedzę na swój temat).

Jak wspomniałam, podczas terapii korzysta się z wielu technik mających na celu zmianę wzorca myślenia, emocji i zachowania. Klient uczy się rozpoznawać, weryfikować i reagować na nieprzystosowawcze myśli i przekonania. Dzięki swojemu edukacyjnemu charakterowi terapia poznawczo-behawioralna uczy Klienta, jak być własnym terapeutą i pomaga zapobiegać przyszłym nawrotom.

Terapia oparta jest na ścisłej współpracy. To Klient jest ekspertem od samego siebie. Terapeuta posiada wiedzę na temat mechanizmów kierujących zachowaniem człowieka. Współpraca polega na tym, iż wszystkie interwencje i techniki są wspólnie uzgadnianie, a cel ich zastosowania jest wyjaśniony. Wykonanie wielu zadań wymaga zwykle ciężkiej pracy pomiędzy spotkaniami. Pamiętaj, że bierzesz dużą część odpowiedzialności za swoją terapię, ponieważ to jest Twój problem, to Ty znasz siebie i wyznaczasz kierunek, za którym razem podążamy. Terapeuta jest obecny i chętnie pomoże, ale nie rozwiąże Twoich problemów za Ciebie.

Terapia nie trwa w nieskończoność, a jej przybliżony czas trwania umawiany jest wspólnie na początku terapii. Wiele zaburzeń i problemów udaje się wyleczyć w czasie 3-6 miesięcy, jednak czasem terapia trwa znacznie dłużej – wszystko zależy od charakteru i nasilenia Twoich problemów. Pod koniec terapii spotkania mogą być umawiane rzadziej. Choć terapia jest ograniczona w czasie, to jednak nie działa po 2-3 spotkaniach. Pierwsze postępy pojawiają się po kilku tygodniach wytężonej pracy nad problemem, kolejne przychodzą z czasem.

Obszary pomocy

Psychoterapia dzieci i młodzieży

  • depresja
  • zaburzenia lękowe w postaci fobii
  • zaburzenia lękowe z napadami paniki
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
  • reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
  • PTSD
  • zaburzenia psychosomatyczne
  • zaburzenia jedzenia
  • tiki

Psychoterapia dorosłych

  • depresja
  • zaburzenia lękowe w postaci fobii
  • zaburzenia lękowe z napadami paniki
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
  • reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
  • PTSD
  • zaburzenia psychosomatyczne
  • zaburzenia jedzenia

Opis współpracy

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Terapia dzieci i młodzieży przebiega w bardzo podobny sposób jak psychoterapia dorosłych. Ważne jest, aby pamiętać, że w terapię bardzo często włączana jest rodzina młodego Klienta. Taki sposób prowadzenia terapii wynika z tego, że aby pomóc dziecku trzeba zastosować zmiany w całym systemie rodzinnym. Część sesji może odbywać się rodzinnie lub z samymi opiekunami. Kolejną istotną kwestią jest to, iż informacje uzyskane na sesji od Klienta obejmuje tajemnica zawodowa, co oznacza, że mogę je wyjawić jedynie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia młodego człowieka.

Psychoterapia osób dorosłych

Pierwsze spotkania to tak zwane konsultacje (zwykle 1-4 spotkań). W tym czasie mamy szanse na wzajemne poznanie się, dogłębne zrozumienie problemów Klienta oraz ustalenie celów do osiągnięcia w trakcie terapii. Ważne jest, aby pamiętać, że jest to również czas na wybranie priorytetów do pracy, gdyż terapia skupia się na jednym problemie na raz.

Każda sesja w terapii poznawczo-behawioralnej jest dobrze zorganizowana – zaczyna się od wspólnego ustalenia planu spotkania, omówienia wykonanej pracy osobistej i ważnych wydarzeń z danego tygodnia, a kończy się twoim podsumowaniem odnośne tego, co ważnego wynosi się z danej sesji.

Terapię zaczniemy od psychoedukacji, czyli uzyskania wiedzy na temat natury zaburzenia/problemu, z którym przyjdzie się nam wspólnie zmierzyć. Może się to łączyć z koniecznością zapoznania się z różnymi materiałami zaproponowanymi przeze mnie.

W kolejnej części terapii będziemy się skupiać nad pracą nad myślami i/lub zachowaniami. W tym miejscu włączamy różne techniki, wymierzone w konkretny problem. Jest to najtrudniejszy etap w terapii dla Klienta gdyż konfrontuje się on ze swoimi lękami, blokadami i barierami. Jednocześnie jest to etap, który jest niezbędny do poprawy funkcjonowania człowieka.

Podczas sesji będziemy wspólnie wypracowywać nowe sposoby myślenia/postępowania, które następnie będziesz wypróbowywać w różnych sytuacjach w przeciągu tygodnia i omawiać rezultaty wprowadzonej zmiany na kolejnym spotkaniu. Ważne aby mieć świadomość, że Twoja praca osobista staje się zatem nieodzownym i kluczowym elementem terapii, prowadzącym do osiągnięcia założonych celów. Jest bardzo ważne, abyś wykonywał/a umówioną wspólnie pracę osobistą.